Yatağımıza kadar giren sinsi düşman ‘Yatak Böceği’

Tahtakurusu; Hortumlu-böcekler (rhyn-chota) takımından, kanatsız, kan emici bir eklembacaklı türü olan Yatak Böceği gece avcısıdır. Ortalama 6 mm uzunlukta oval ve yassı olan Yatak Böceği kirli kahverengi, yavruları ise açık, sarımsı kahverengi olan yavruları olur. Hastalık bulaştıran bu sinsi düşman özellikle; ‘’kalaazar hastalığını” bulaştırırlar.
İnsan ve hayvanların kanından beslenen gece avcısı Yatak Böceği’nin izleri sabah uyanınca ortaya çıkıyor. Sabah kalktığınızda size kızarmış ve şişkin bir bölge bırakır. Uçamayan Yatak Böceği zemin üzerinde hızlı hareket edebilme kabiliyetlerine sahiptirler. Bu böcekler evler dışında daha çok otel ve misafirhaneler gibi kısa vadeli konaklama yerlerinde bulunup avlarını beklerler.
Avlarını bekleyen bu sinsi düşman konaklama yapanların bavulları, giysi veya ayakkabılarla beraber evinize taşınırlar. Girdikleri evleri iyice tanıdıktan sonra hızlıca çoğalarak evi istilaya başlarlar.
Sinsi düşman Yatak böceğinden kurtulmanın yolları var ama bu 1 haftayı da bulabilir bir ayı da.
Gece ortaya çıkıp avlarına saldıran Yatak Böcekleri genellikle yatak odasında bulunurlar, ancak gün boyunca çatlak ve yarık yerlerde gizlenirler.
Dişi Yatak Böceği bir seferde 100-250 yumurta yaparken bir hafta içerisinde, yumurtadan yavrular çıkar. Sıcak ve beslenme şartlarına bağlı olarak, 2-7 ay civarında gelişen yeni gece avcıları geliştikten sonra yiyecek yemeden bir yıl yaşayabilirler.
Yatak böcekleri rahatlıkla görüp tespit edebileceğiniz canlılardan değildir. Daha da kötüsü hiç bir zaman göremeyeceğiniz şekilde saklanıp hiç beklemediğiniz bir anda saldırıya geçen bu böceklerden kurtulmak için;
1. Yatak odaları başta olmak üzere evler de tertip ve düzenli olmalı. Bir odanın ya da bir evin sürekli dağınık olması bu böcekler için mükemmel gizlenme yerleri yaratır.
2. Evlerde yapılan temizlikten ve çöpleri dışarı attıktan sonra sonra elektrikli süpürgesi ile zemin ve halılar iyice süpürülmeli. Çünkü bu böcekler halılara kesinlikle yumurtalarını bırakmışlardır. Halılardan sonra koltuk ve kanepe temizliği de önemli.
3. Giysilerinizi çamaşır makinesinde 40 veya 50 derecede beyazlarınızı ise 90 derecede yıkayın. Giysilerin kırışık çıkmasını da göze alarak makinede 20 dakika boyunca kurutma yapmasına izin verin. Bu böcekler ve yumurtaları uzun süre bu sıcaklığa maruz kalınca öleceklerdir. Sadece kuru temizleme ile temizlenen giysilerinizi ise, fön makinesiyle uzun süre her noktasını ısıtabilir böylelikle böcek ve yumurtalarını yok edebilirsiniz.
4. Evinizde buhar ile temizlik yapabilen bir makineniz var ise (halı yıkama makinesi gibi) bu makine ile yatak böceklerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir