Okul İlaçlama

Ev ve iş yerlerimizdeki böcek ve haşere oluşumuna anında müdahale eder ve ilaçlama faaliyetinde bulunuruz. Peki, çocuklarımızı emanet ettiğimiz okullarda da aynı şeyi düşünür müyüz? Pek dikkat etmesek de, çocuklarımızın gününün en büyük kısmını geçirdiği okullarda haşere varlığı ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Saate 2 kilometre hızla giden hamam böceği, gece boyu okulun her noktasını gezip dolaşarak vücudundaki mikropları yayabilir. Büyük bir koloninin yapacaklarını hayal edebiliyor musunuz? Çocuğunuzun beslenme örtüsünü evde unuttuğunu ve yemeğini bu böceklerin dolaştığı sıralara koyduğunu düşünün. Haşereler pis yerlerde gezinir ve vücutlarında doğuştan gelen bakteriler haricinde bu gezdikleri yerlerden de mikroplar alırlar. Bu mikropları doğrudan çocukların kullanım

alanlarına taşırlar. Bu nedenle okul ilaçlama konusunda çok titiz davranılmalı ve okul yönetiminden okul ilaçlama belgeleri talep edilmelidir.

Okul İlaçlama Neden Önemli?

Çünkü, haşereler özellikle izbe, rutubetli ve nemli bölgeleri sever. Okullarda bulunan kazan dairesi, bodrum, kantin deposu gibi alanlar haşerelerin yaşamak için ihtiyaç duydukları her şeyi onlara sunmaktadır. Ayrıca, çocukların döktüğü yemek kırıntıları ve çöplerdeki yemek artıkları haşerelerin beslenmesi için yeterlidir. Hal böyle olunca da, çok kısa sürede çoğalan ve yerleşen haşerelerin okulları tercih etmemesi için hiçbir sebep yoktur. Bu nedenle; doğru ilaçlama teknikleriyle ve düzenli olarak yapılan okul ilaçlama uygulaması şart olmaktadır.

Okul İlaçlama Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Haşere ilaçlama uygulaması için en doğru zamanlar ilkbahar ve yaz dönemleridir. İlaçlama işleminde ortamda çocuk olmamalı, işlemden sonra ilacın etki etmesi için bir süre gerekmektedir. Bu esnada ilaçlanmış ortamda da çocuk bulunmaması gerektiği için çocukların okulda olmadığı yaz dönemleri okul ilaçlama  uygulaması için en ideal zamandır. Bu esnada dikkat edilmesi gereken bir başka detay da okul bahçesindeki ağaç ve çimenlik alanlardır. Bu bölgelerde de mutlaka bahçe ilaçlama uygulanmalıdır. Bunun haricinde, küçük sınıfların ve anasınıfı çağındaki çocukların oyun ve ders alanlarına özellikle dikkat gösterilmelidir. Küçük çocukların bağışıklığı ve direnci daha zayıf olduğu için temas ettikleri alanda bulunan en ufak bakteriyel durum onları hasta edebilir. Ayrıca ilaçlama işleminin ardından, gereken süre geçince detaylı bir temizlik yapılmalı ve ilaçların çocuklara tesir etmemesi sağlanmalıdır. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir