Karınca Isırığı

Evlere giren haşereler arasında en masum gözükeni, çoğumuzun gerek dini gerekse ananevi sebeplerden ötürü öldürmeye kıyamadığı karıncalar; yayılma potansiyeli en yüksek haşere türlerindendir. Özellikle gıda artıklarına, açıkta bırakılan gıdalara ve yemek kırıntılarına gelen karıncalar, karınlarını doyurabildikleri her ortamda yaşamını sürdürebilir. Genellikle topluluk halinde yaşayan karıncaların bazı türleri insanları ısırma eğilimi gösterir. Bu yazımızda, karınca ısırığı ve ısıran karınca türlerini işleyeceğiz.

Karınca Isırığı Belirtileri

Karıncanın ısırdığı bölgede ilk olarak, çevresi kırmızı içi beyaz küçük bir şişlik göze çarpar. Daha sonra bölgede dayanılmaz bir kaşıntı, kızarıklık ve yanma şikayetleri görülür. Kırmızı karınca ve mermi karınca gibi bazı türlerin ısırığı daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Diğer haşerelere nazaran daha masum gibi görünen karınca ısırığı, alerjisi olanlar için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Isırılan kişi bölgeye gerekli müdahalede bulunmalı ve gidişata göre gerekli durumlarda tıbbi destek almalıdır.

Karınca Isırığına Ne Sürülür?

  • İlk olarak ısırılan bölge sabunlu suyla temizlenir. Bu hem karıncanın olası zehrine karşı hem de bölgede enfeksiyon gelişimine karşı önlem olacaktır.
  • Daha sonra, şişlik çok yoğunsa buzla soğuk kompres uygulanabilir. Bu hem şişliği hem de kaşıntıyı azaltacaktır. Dikkat: Buz yanığından kaçınmak için buzu bir havluya sararak kullanmalısınız.
  • Limon suyu, karınca ısırığı için en etkili doğal çözümdür. Kaşıntı ve yanma hissini giderecektir.
  • Karbonat, asit nötrleme özelliği sayesinde karınca ısırığından kaynaklı yanma hissini azaltır.
  • Naneli, karanfilli ya da mentollü diş macunları da yine rahatlatıcı etkiye sahiptir. 10 dakika beklettikten sonra durulamanız yeterli olacaktır.
  • Nemlendirici özelliğe sahip olan balı 30 dakika boyunca bölgeye uyguladıktan sonra durulayabilirsiniz.
  • Karınca ve arı ısırığında ciltte oluşan tahrişi geçirmenin doğal yöntemlerinden biri de elma sirkesidir. Bu işlemi de 30 dakika uygulayabilirsiniz.
  • Ezip sulandırarak macun kıvamına getirdiğiniz aspirini de bölgeye uygulayabilirsiniz. Birkaç saat boyunca ısırılan bölgede tutarsanız kaşıntı ve ağrı şikayetleriniz geçecektir. Ayrıca aspirinin iltihap sökücü özelliği de enfeksiyonu önleyecektir.
  • Rendelenmiş soğanı 20 dakika bekletmek de fayda sağlayacaktır.

Not: Karınca ısırığının üzerinden geçen 24 saatin sonunda kaşıntı ve ağrı şikayetlerinizde azalma yoksa en yakındaki sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilmektedir.

Not: Karıncaların yuvalandıkları bölgelere tebeşir tozu, tarçın ve zerdeçal koyarak evinizden uzak tutabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir