Ev İlaçlaması Sonrasında Temizlik Nasıl Yapılır?

Evlerimiz, yaşam alanlarımız içerisinde hijyen konusunda en fazla üzerine titrediğimiz mekanların başında gelir. Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz evlerimizde, özellikle de yaz ve ilkbahar dönemlerinde yaşanan böceklenme durumu, bu hassasiyetimizi tehlikeye atan unsurların başında gelir. Evlerimizde yapılan böcek ilaçlama işlemi böcek türlerine, yoğunluğuna göre farklı tekniklere dayanarak gerçekleştirilir. Peki, ev ilaçlaması sonrasında temizlik nasıl yapılır? Gelelim bu sorunun yanıtına:

Böcekler ve haşereler ve kemirgenler çok hızlı üreyen canlılardır. Evlerimizde gerçekleştirilen bir ilaçlama işleminin bu canlılar üzerinde etkisinin kalıcı olması için, ilacın ortamda daha uzun süre kalması gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle ilaçlama sonrasında ev temizliği yapmak için acele edilmemesinde fayda olduğunu vurgulamakta yarar vardır.

Evlerimizde yapacağımız temizlikte ortamdaki ilacın kalıcılığını bozmadan temizlik yapılmasına özen gösterilmelidir. Böcek ilaçlama uygulamasında kullanılan ilaçlar, erişkin böceklerde çok kısa sürede etki gösterirken, erişkin olmayan, yavru ve yumurtadan yeni çıkan böceklerde ise daha uzun sürede etki gösterir. Bu nedenle de özellikle de ilacın maruz kaldığı, uygulandığı alanlarda ıslak temizliğin en az 25 gün yapılmaması şarttır.

Püskürtme sıvı ilaçlama ve jel ilaçlama daha çok böceklenmenin yoğun olduğu alanlarda evlerimizin kuytu bölümlerinde yapıldığından bu alanların bir süre temizlenmemesi sizin günlük yaşamınızı olumsuz etkileyecek bir durum değildir.

Evinizde yapılan ilaçlama esnasında mutfakta açıkta kalan kaplar ve bardaklar, yüksek sıcaklıkta sabunlu su ile yıkanmadan asla kullanılmamalıdır.

Ayrıca yine evinizde yapılan ilaçlama esnasında kullandığınız teksil ürünleri, elbiseler, nevresim takımları gibi eşyalar da yıkanmadan asla kullanılmamalıdır.

Eğer evinizde yoğun bir ilaçlama yapıldıysa ve ortamda açıkta sıklıkla kullandığınız eşyalar kaldıysa ( Çocuklarınızın oyuncakları, koltuk örtüleri, süs eşyaları, mutfak tezgahı vb) bu eşyalar da ilaçtan arındırılmadan, yıkanmadan kullanılmamalıdır.

Açıkta kalan besinler tüketilmemeli ve çöpe atılmalıdır.

İlaçlama sonrasında ev temizliği hususunda evinizde ilaçlamayı gerçekleştiren şirketten de ilaçlama tekniği ve kullanılan ilaca özel detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir