Dükkan İlaçlama

Günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz iş yerlerimizde tıpkı evdeki gibi bir hijyen ortamı bekleriz. Ancak bu hijyeni sağlamak adına yaptığımız çalışmaların yeterli olup olmadığı tartışma konusudur. Çünkü; yüzeysel olarak yapılan temizlikler görünürdeki pislikleri götürse de, mikroskobik zararlılar için yüzde yüz etki sağlayamamaktadır. Buna ek olarak, ortamdaki haşere varlığı da hijyen kalitesini etkileyen olgulardandır. Ofiste ya da dükkanda bulunan tek bir adet haşere, dükkan ilaçlama ve iş yeri ilaçlama yapılmadığı halde, bütün çalışanların ve müşterilerin sağlığını riske atmayı başarabilir. Şöyle ki, her adımında bıraktığı binlerce bakteri ve mikrop insan sağlığında en iyi ihtimalle gribe ve enfeksiyona sebep olur. Bazı durumlarda ölüme bile yol açabilmektedir.

Dükkan İlaçlamanın Önemi

En az ev kadar vakit geçirilen iş yerlerinde haşere oluşumu pek çok açıdan problem oluşturmaktadır. Dükkan ilaçlama yapılmayan alanlarda haşerelerin yol açtığı problemleri şöyle özetleyebiliriz.

dukkan-ilaclama

dukkan-ilaclama

  • Haşereler, çalışanları ısırarak ve sokarak cilt tahrişi, kaşıntı ve acı gibi sorunlara yol açar. Ayrıca zehirli böcek ısırması vakaları çok ciddi sorunlara yol açabilir.
  • Alerjik bünyelerde haşere bulunan ortamın havasını solumak bile tehlikeli olacaktır.
  • Haşerelerin bu alanlarda bulunması, hijyenik ortam oluşumunu engeller. Taşıdıkları mikrop ve bakterilerle insanların günlük kullanım alanlarını pisletir, gıdalara temas ederek sağlık açısından zararlı bir alan oluştururlar.
  • Kemirgen haşere türleri satışı yapılan ürünlerin ambalajına ve içeriğine zarar vererek maddi zarara da sebep olur.
  • Özellikle gıda üzerine satış yapan firmaların dükkan ve iş yerinde ilaçlama faaliyetlerine özen göstermesi zorunluluktur. Çünkü, yiyeceklere temas eden haşereler hem kamu sağlığını tehdit eder, hem de firmayı her açıdan zarara uğratır.
  • Müşterilerin yanında ortaya çıkacak bir haşere çok ciddi bir prestij kaybına neden olur. Mevcut müşteri firmadan uzaklaşacağı gibi, potansiyel müşterileri de bu durumdan haberdar ederek ileriye dönük bir zarara sebep olur.

Dükkan İlaçlama Nasıl Yapılmalı?

Dükkan ilaçlama için öncelikli olarak düşünülmesi gereken, doğru ilaçlama firmasını bulmaktır. Yasal olmayan ilaçlama firmalarıyla çalışmamalı, uzman dükkan ilaçlama firmaları ile çalışmaya dikkat etmelisiniz. Dükkanınızda ve iş yerinizde haşerelerin en çok barınabileceği alanları tespit ederek bu bölgelerde ilaçlama yaptırmaya özen göstermelisiniz. İlaçlama sırasında gıda ürünlerini kaldırmanız yeterli olacaktır. İşlemden sonra ise sulu temizlik yapma vaktiniz geldiğinde, özellikle günlük kullanım alanlarında detaylı bir temizlik sağlamalısınız. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir