Böcek Isırdığında Ne Yapılmalı ?

Haşereler bizlere sadece salgın hastalık veya mikrop bulaştırmaz. Aynı zamanda bizleri ısırarak veya sokarak da tehlikeli hastalıklara neden olurlar. Böcek ısırıkları ölümcül tehlikede olabildiği gibi cilt ve deri hastalıklarına da sebep olabilirler. Pek çok haşereden bulaşan hastalık artık tedavi edilmekle birlikte, bazı zehirli türlerde de ilaçlama işlemleri ile karşı gelinmektedir. Peki böcek ısırdığında ne yapılmalı?

  • Hiçbir böcek ısırığında kendi başınıza hiçbir müdahalede bulunmamalısınız. Özellikle ısırılan bölgeye bilmediğiniz kremler sürmeyin. İyi geleceğini düşündüğünüz besinler, çaylar ya da mikropları yok edeceğini düşündüğünüz sirke, limon, kolonya gibi asitli sıvıları ısırılan bölgeye asla sürmemelisiniz.
  • Sizi eğer zehirli ve oldukça zararlı böceklerden olan bir haşere türü ısırdıysa bölgeyi bol suyla yıkamalısınız ve en yakın acil servise gidip tedavi olmalısınız. Sizi ısıran böcek türü eğer çevrenizdeyse onu kapalı bir kaba koyup, onla birlikte hastaneye gitmeniz, sizi tedavi edecek doktorun işini tamamen kolaylaştırır, tedavinizi en hızlı şekilde olabilirsiniz. Eğer böyle bir imkan yoksa cep telefonlarınızdan haşerenin fotoğrafını çekebilir, doktora gösterebilirsiniz.
  • Eğer pire veya sivrisinek tarafından ısırıldıysanız, bu haşereler kanla bulaşan hastalıkları bizlere bulaştırdığı için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle evinizde evcil hayvan varsa pire ilaçlama işlemlerini periyodik olarak tekrarlamalısınız.
  • Eğer ısırılan bölgede anormal bir şekilde şişlik, kızarıklık, morartı varsa bölgeye buz koymalısınız takip eden günlerde düzelme olmadıysa acilen bir doktora görünmelisiniz.
  • Eğer bahçelik, ormana yakın, yeşillik alanlarda veya bu alanlara yakın yaşıyorsanız sık sık ilaçlama hizmeti almalısınız.

Sizlere ilçemizde en kaliteli hizmetleri sunan Çatalca Böcek İlaçlama şirketine her daim başvurabilir, ilaçlamalar konusunda danışmak istediklerinizi danışabilirsiniz. Böcek ilaçlama şirketleri içinde en kurumsal işleyişte olan firmamızın çağrı merkezleri 7/24 hizmet anlayışı ile her zaman yanınızdadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir